Putovanie v Poľsku Stará Licheň – Wadowice
Ahojte
Martinka ma oslovila, či by som s ňou nešla do Senice do CK Awertravel zorganizovať púť do Poľska. S Martinkou je radosť spolupracovať, nemohla som jej to odmietnuť. Už tu začalo naše putovanie. Pani riaditeľka CK s nami s veľkou radosťou spolupracovala a navrhla nám prekrásne putovanie s nezabudnuteľným duchovným sprievodcom otcom Antonom, ktorého nebolo ľahké zastihnúť. No keďže sme si vybrali obľúbené pútnické miesto v Poľsku Stará Licheň , otec Anton prisľúbil, že nás na tejto ceste bude sprevádzať.
Naše putovanie začalo v noci 17.8.2018 postupne sme nastupovali do autobusu od Trnavy až po ®ilinu. Otca Antona už mnohí z nás poznali z predchádzajúcich putovaní. Tešili sme sa na jeho slová, ktoré som si chcela všetky zapamätať, no priznám sa že moja skleróza funguje. Verím že Duch Svätý bude pôsobiť v pravej chvíli a pripomenie mi vždy, keď to bude potrebné, aspoň nejakú myšlienku otca Antona. Posnažím sa aspoň niečo napísať. Na začiatku nám otec Anton povedal, že pútnické miesto Licheň je miesto, kde ja potrebné modliť sa za duše v očistci. Našu púť máme obetovať za duše v očistci a za odprosenie všetkých hriechov našich predkov. Na tento úmysel sme sa aj modlili. Spomínali sme aj na duše, za ktoré sa nikto nemodlí. Tu som si uvedomila, že koľko zla som aj ja spôsobila mojim konaním v živote a možno aj ďalšie pokolenie budú znášať následky. Pane odpusť mi.
Ráno okolo 8,00 hod sme dorazili do pútnického miesta Licheň a hneď začalo naše putovanie. Je to skutočne prekrásne miesto. Pútnické miesto Stará Licheń leží v strednom Poľsku medzi hlavným mestom Varšavou a Poznaňou v malebnom jazernom kraji, patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam Poľska so svetoznámym mariánskym Sanktuáriom, ktoré v r. 1999 navštívil aj sv. Ján Pavol II. Nachádza sa tu maličký obraz s podobizňou Matky Božej, nazývanej Bolestná Kráľovná Poľska. Poliaci uznávajú iba jedinú kráľovnú – Matku Božiu. Kult obrazu a úcta preukazovaná Božej Matke má svoju históriu siahajúcu do XIX.storočia, kedy sa Panna Mária zjavila na bojovom poli ranenému vojakovi.
Projekt chrámu bol schválený roku 1993, pozemok posvätený v roku 1994 a nový chrám bol posvätený v roku 2004. Celá výstavba bola financovaná len zo zbierok a darov veriaceho ľudu a s pomocou Božou. Pápež Ján Pavol II. udelil v roku 2005 chrámu titul Bazilika minor. Všetko, čo sa dalo, je v bazilike naj… Šírka priečelia 162 m, dĺžka 139 m, výška veže s krížom 141,5 m, výška kupoly s krížom 103,5 m, najväčší zvon v Poľsku 15 tonový zvon Maryja Bogurodzica, najväčší organ v Poľsku so 7000 píšťalami na piatich miestach v chráme a šesťmanuálovým hlavným pultom. Chrám má pôdorys kríža, kupola je podľa kupoly baziliky svätého Petra v Ríme a veža podľa veže Čenstochovského chrámu. Na budove je 365 okien, 52 dverí a do baziliky vedie 33 schodov. Do lavíc môže sadnúť okolo 3000 osôb, stojacich môže byť až 7000. Veža má dve vyhliadkové terasy vo výške 98 m a 120 m, Výťah ide na 27. poschodie, schody vedú na 31. poschodie. Vnútorná výzdoba je zameraná na históriu kresťanstva v Poľsku, na poľských svätých a mučeníkov. Následne bol za bazilikou vybudovaný aj kláštor kňazov Mariánov. Pápež, dnes už svätý Ján Pavol, navštívil Licheň počas výstavby v roku 1999. Býval tu 2 dni a 2 noci. Po jeho návšteve vzniklo v Lichni centrum pre liečbu drogovo závislých. V parku blízko farského kostola sa dvíha čudesná stavba z kameňov – Golgota. Má výšku 25 m, na vrchole kríž a sochy Panny Márie a Svätého Jána. Je to odškodnenie za svätokrádežné skutky Nemcov počas 2. svetovej vojny a Poliakov počas komunizmu. V spleti chodníkov a kaplniek sú zastavenia Krížovej cesty a miesta na rozjímanie. Tradičným miestom pre Krížovú cestu sú cestičky v borovicovom Grablinskom lese. Má 15 zastavení, končí Ježišovým zmŕtvychvstaním. V závere cesty je kaplnka posledného zjavenia Panny Márie s pamätným kameňom so stopami.
Počas nášho putovania sme mali sv.omšu, pomodlili sme sa sv.ruženec po miestnom prekrásnom parku pri rôznych sochách a kaplnkách, ktoré tu dotvárajú nezabudnuteľnú oázu a balzam na dušu, spolu s krásnou prírodou. Otec Anton nám ukázal aj kostol sv.Doroty a porozprával nám veľmi zaujímavo celú históriu toho pútnického miesta. V popoludňajších hodinách sme sa boli pomodliť krížovú cestu, ktorú tu vytvorili na umelom kopci z kameňa. Večer sme boli na adorácii pred Najsvätejšou sviatosťou, kde sme Pánovi odovzdávali všetky naše prosby. Na záver bola okolo baziliky procesia so sviečkami.
V nedeľu ráno sme boli na sv.omši a po raňajkách sme sa presunuli do rodného mestečka pápeža Jána Pavla II WADOWÍC. Navštívili sme rodný dom – múzeum a Baziliku obetovania najsvätejšej Panny Márie, kde sa nachádza aj krstiteľnica, kde bol J.P. II pokrstený. Na záver sme ešte ochutnali vynikajúce miestne krémeše. Na Slovensko sme dorazili vo večerných hodinách plný duchovných zážitkov. Otec Anton ďakujeme Vám za všetko čo ste pre nás urobili.
Otka a Ivan