Blahorečenie rodiny Ulmovcov – ako bude prebiehať slávnosť v Poľsku

Budúci blahoslavení Jozef a Viktória Ulmovci, viacdetná rodina vyvraždená v r. 1944 nacistami.

Foto: Vatican Media

Poľsko 7. augusta (TK KBS) Mesiac pred slávnosťou blahorečenia zverejnili program beatifikačnej svätej omše rodiny Ulmovcov v Markowej v Poľsku. Jozef a Viktória Ulmovci počas okupácie ukrývali na svojej farme osem Židov, za čo ich Nemci 24. marca 1944 zavraždili. Najskôr zabili ukrývaných Židov, a potom celú rodinu vrátane Viktórie, ktorá bola v pokročilom štádiu tehotenstva, a ich šiestich detí.

Pápež František 17. septembra 2022 potvrdil dekrét o mučeníctve ctihodných Božích služobníkov, čím umožnil ich blahorečenie, ktoré sa uskutoční 10. septembra v Markowej. Bude to prvýkrát v histórii, keď bude celá rodina vrátane ešte nenarodeného dieťaťa povýšená na oltár.

Na slávnosti budú čítať podobenstvo z evanjelia svätého Lukáša o milosrdnom Samaritánovi. Spolu s kardinálom Marcellom Semerarom bude svätú omšu v Markowej koncelebrovať takmer 700 kňazov a viac ako 60 biskupov z Poľska i zahraničia. Przemyšlská kúria očakáva účasť približne 20 000 veriacich.

Prítomný bude tiež hlavný poľský rabín. V Markowej sa očakáva aj príchod prezidenta a premiéra Poľskej republiky a pozvanie dostali aj prezidenti a premiéri európskych krajín a biskupstvá susedných krajín Poľska.

Slávnosť blahorečenia sa uskutoční v blízkosti Múzea rodiny Ulmovcov, zachraňujúcej Židov počas druhej svetovej vojny a v blízkosti skanzenu, do ktorého bol premiestnený dom rodiny Szylarovcov. V tomto dome bolo ukrytých sedem Židov z rodiny Weltzovcov. Na rozdiel od tých, ktorých ukrývali Ulmovci, sa im podarilo vojnu prežiť.

Pre liturgiu slova už bol vypracovaný presný plán, ktorý pravdepodobne čoskoro získa aj súhlas Svätej stolice. Počas svätej omše, ktorej bude predsedať prefekt Dikastéria pre kauzy svätých, sa bude čítať úryvok z Druhej knihy Machabejcov, ktorý hovorí o mučeníckej smrti matky a jej siedmich synov (2 Mach 7, 1, 20 – 23; 27b – 29).

Zaznejú úryvky zo 116. žalmu s refrénom V Pánových očiach má veľkú cenu smrť jeho svätých a čítanie úryvku z Listu Kolosanom (Kol 3, 12 – 17), v ktorom svätý Pavol povzbudzuje k milosrdenstvu, dobrote, pokore, miernosti a trpezlivosti. Účastníci liturgie si vypočujú podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi (Lk 10, 30-37).

Za zmienku stojí, že v Múzeu rodiny Ulmovcov, zachraňujúcej Židov počas druhej svetovej vojny v Markowej, je možné vidieť kópiu Nového zákona, ktorý kedysi patril rodine Ulmovcov. Kniha je otvorená na strane, kde sa nachádza práve toto spomínané podobenstvo, a vedľa jeho názvu si môžete všimnúť poznámku napísanú ceruzkou (od Jozefa alebo Viktórie) „Áno.“

Ceremoniár Przemyšlskej arcidiecézy Łukasz Jastrzębski vyjadril nádej, že Svätá stolica prijme návrh Cirkvi v Poľsku, aby sa liturgická spomienka na blahoslavenú rodinu Ulmovcov slávila 7. júla, teda v deň, keď Jozef a Viktória slávili sviatosť manželstva (v roku 1935). Či to tak bude, sa však ukáže až počas samotnej slávnosti, keďže rozhodnutie vtedy vydá kardinál Semeraro. Predtým prečíta aj slávnostnú formulu, ktorou uzná jednotlivých členov rodiny Ulmovcov za blahoslavených Katolíckej cirkvi.

Svätú omšu bude koncelebrovať približne 60 biskupov z Poľska i zo zahraničia a takmer 700 kňazov, vrátane mnohých poľských misionárov, ktorí budú v tom čase na dovolenke v Poľsku a svoju účasť na liturgii v Markowej už nahlásili. Svoju účasť už potvrdili aj biskup Jan Ozga, ordinár diecézy Doumé – Abong Mbang v Kamerune a biskup Wiesław Śpiewak CR, biskup diecézy Hamilton na Bermudách.

Očakáva sa účasť približne 20 000 veriacich. Zo všetkých poľských diecéz – s výnimkou diecézy Przemyśl, ktorá má predĺženú lehotu na podávanie žiadostí. Doteraz už bolo prijatých 13 000 žiadostí o vydanie vstupných lístkov. Niektorí účastníci – obyvatelia miest v okolí Markowej – budú na slávnosť putovať pešo.

Počas svätej omše vystúpi 700-členný zbor a 550-členný orchester. Súbor s celkovým počtom takmer 1 300 ľudí vznikol spojením mnohých zborov, škôl a orchestrov pôsobiacich v arcidiecéze, ktoré reagovali na výzvu kúrie pripraviť hudobné prostredie pre blahorečenie. Pripravená už bola aj špeciálna pieseň s názvom Błogosławiona Rodzino Ulmów. Hudbu zložil páter Dr. Mieczysław Gniady – dirigent arcidiecézneho zboru „Magnificat“ z Przemyśla a slová napísala speváčka zboru Monika Maziarz. Beatifikačný obraz, ktorý bude odhalený počas slávnosti, zobrazuje celú rodinu z Markowej a jeho autorom je Oleg Czyżowski.

Liturgiu bude sprevádzať relikviár s pozostatkami všetkých členov rodiny Ulmovcov. Ako uviedol otec Dr. Witold Burda, postulátor procesu blahorečenia a kanonizácie, podobný relikviár bude odovzdaný pápežovi v rámci ďakovnej púte do Vatikánu.

V ten istý deň – 10. septembra – je naplánovaná slávnosť na vojenskom cintoríne v Jagiello-Niechciałki, kde je pochovaných osem Židov, ktorých ukrývali Jozef a Viktória Ulmovci, a ktorí spolu s nimi zahynuli 24. marca 1944. Na obrade na pamiatku zavraždených Židov sa okrem iných zúčastnia rabín Michael Schudrich a arcibiskup Adam Szal. Až do chvíle blahorečenia budú telesné pozostatky Božích služobníkov uložené na špeciálne pripravenom mieste, ktoré vybral arcibiskup Adam Szal – v očakávaní na chvíľu, keď budú pri príležitosti blahorečenia prenesené do farského kostola v Markowej.

Kúria v Przemyśli už dostáva množstvo žiadostí a otázok týkajúcich sa relikvií rodiny Ulmovcov. „Prichádzajú z celého sveta, vrátane krajín Južnej Ameriky a Filipín,“ povedala Małgorzata Sztolfová, zástupkyňa riaditeľa kancelárie beatifikačného obradu. Mnohé žiadosti prichádzajú z rôznych poľských farností v Spojených štátoch alebo v Rakúsku, najmä z tých, kde sa aktívne a osobitným spôsobom venujú pastorácii rodín.

Predstavitelia metropolitnej kúrie v Przemyśli poukazujú na výnimočnosť nadchádzajúceho blahorečenia. Bude to totiž prvýkrát v histórii, keď bude na slávu oltárov vyzdvihnutá celá rodina vrátane ešte nenarodeného dieťaťa. „Bude to udalosť v meradle celej univerzálnej Cirkvi,“ hodnotí o. Łukasz Jastrzębski.

Kancelár kúrie páter Bartosz Rajnowski zároveň upozorňuje, že blahorečenie vzbudzuje široký záujem aj mimo Cirkvi a má všeobecný ľudský rozmer. Súvisí totiž s obrovskou témou Poliakov zachraňujúcich Židov počas vojny, a tak má aj „potenciál“ odkrývať históriu a bojovať proti rôznym stereotypom na túto tému.

„My sa sústreďujeme na blahorečenie tejto konkrétnej rodiny a nechceme sa hádať o veciach, ktoré nemajú náboženský rozmer,“ povedal páter Rajnowski. „Sústreďujeme sa na týchto konkrétnych ľudí a ich posolstvo, aby sa všetko neskončilo 10. septembra, ale malo trvalý pastoračný dosah,“ dodáva.

V predvečer blahorečenia, v sobotu 9. septembra je v Markowej naplánované stretnutie Hnutia Svetlo-Život, ktoré tak začne nový rok formačnej práce. Popoludní sa však uskutoční Podkarpatské stretnutie mladých s rodinou Ulmovcov. Na podujatí sa zúčastnia mladí z /rzemyšlskej arcidiecézy a zo Zamojsko-lubáčovskej a Sandomierskej diecézy. Celý sobotňajší program zavŕši koncert, ktorý okrem iných pripravila aj TVP.

Manželia Jozef a Viktória Ulmovci ukrývali počas okupácie na svojej farme osem Židov, pravdepodobne od decembra 1942. Boli to známi Ulmovcov z Łańcutu: Saul Goldman so synmi Baruchom, Mechelom, Joachimom a Mojžišom a susedy Ulmovcov z Markowej, tiež dcéry Chaima Goldmana – príbuzného spomínaného Saula: Gołda Grünfeldová a Lea Didnerová. Tá sa skrývala so svojou malou dcérkou menom Reszla.

Dňa 24. marca 1944 Nemci rodinu Ulmovcov vyvraždili. Najprv zabili ukrývajúcich sa Židov, a potom celú rodinu vrátane Viktórie, ktorá bola v pokročilom štádiu tehotenstva, ako aj šesť detí – Stasiu, Basiu, Władziu, Franiu, Antośa a Marysiu. Najstarší mal 8 rokov a najmladší 1,5 roka. Zavraždených pochovávali vedľa domu za prítomnosti katov, ktorí nakoniec súhlasili s tým, aby katolíkov a Židov pochovávali v oddelených jamách.

Napriek prísnemu nemeckému zákazu boli Ulmovci po niekoľkých dňoch vykopaní, uložení do truhiel a pochovaní pri dome, kde žili. Na cintorín ich premiestnili až 17. januára 1945, po skončení nemeckej okupácie týchto území. Vo februári 1945 však boli telá Goldmanovcov, Grünfeldovcov a Didnerovcov exhumované a premiestnené na cintorín vojnových obetí v Jagiello-Niechciałki, necelých 30 km od Markowej.

Zdroj: E-kai / Preložil Martin Tokár